ПАМ’ЯТКА
з питань прав громадян на охорону праці
Конституцією України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом; використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється (стаття 43); кожен, хто працює, має право на відпочинок (стаття 45). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).
Зазначені права реалізуються шляхом виконання вимог, викладених у Кодексі законів про працю України, Кодексі цивільного захисту України, а також Законах України «Про охорону праці», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про використання ядерної енергії та радіаційний захист», «Про поводження з радіоактивними відходами», «Про дорожній рух», «Про колективні договори і угоди» та ін.
Положення цих Законів конкретизуються у відповідних правилах, стандартах, нормах, інструкціях та інших нормативно-правових актах, перелік яких затверджено наказом Державної служби України з питань праці від 15.01.2018 № 9 «Про затвердження Покажчика нормативно-правових актів з охорони праці».
З зазначеним Покажчиком нормативно-правових актів з охорони праці Ви можете ознайомитися на сайті Державної служби України з питань праці: http://dsp.gov.ua.
З питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю Ви можете звернутися до Головного управління Держпраці у Харківській області:
адреса: 61002, м. Харкiв-02, вул. Алчевських, 40
тел./факс: 700-76-67, 757-44-85
сайт: http://www.kh.dsp.gov.ua
|